DOKTORUNUZA SORUN

Burun ucum düştü, nasıl düzelttirebilirim?

Yapılan bilimsel çalışmalarda burun estetiği ameliyatı yani rinoplasti isteğiyle başvuran hastaların yaklaşık olarak %72’sinde burun ucunda meydana gelen düşüklük saptanmıştır. Burun ucu ile sırtı ya da kemerinin birbiri ile ilişkisi, cerrahi operasyonun planlamasında büyük önem taşır. Düşük bir burun ucu, burun kemerini daha da dikkat çekici hale getirebilir. Hastaların bu durumda umutsuzluğa kapılmasına ya da korkmasına gerek yoktur. Bu gibi durumlarda lokal anestezi ile yapılabilecek küçük bir cerrahi girişimle, 20-30 dakika gibi kısa bir sürede burun ucu yerine alınarak problemin çözümü sağlanabilir. Son yıllarda fazla uygulanmamakla birlikte, nefes problemi için özen gösterilmeden, kuralsızca ve radikal bir şekilde çıkartılmış bir kıkırdak doku, burun çatısında yapıyı yerinde tutan ve destekleyen bir takım önemli anatomik oluşumları bozabilmekte ve burun ucunda düşmelere yol açabilmektedir. Ama burun estetiği ameliyatlarında son yıllarda değişen yaklaşım, daha az destek yapıyı bozan cerrahi uygulamalarla biz artık burnun önemli yapılarını koruyabilmekte ve şekillendirebilmekteyiz. Hatta operasyonlar esnasında gerekirse kıkırdak desteği, bazı dikiş uygulamaları gibi cerrahi tekniklerle bu desteği artırabilmekteyiz de. O nedenle hastaların burun ucu düşüklüğü ile ilgili herhangi bir korku ya da fobi yaşamasına gerek yoktur. Tabii şunu da mutlaka belirtmek gerekir ki; burun estetiği ameliyatı sonrası erken dönemde oluşan ödemler nedeniyle burun ucundaki kalkıklık hastanın istediği oranda değilmiş gibi görünebilir, fakat bir süre sonra ödemlerin azalmasıyla birlikte burun ucu planlanan yere inecektır. O nedenle bu ameliyat sonrası yaşanan çok doğal süreçtir. Hastların sabırlı olması ve şişleri tamamen indikten, burunları oturduktan sonra bu tip sorunlarla ilgili hekimlerle tekrar görüşmeleri daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

Revizyon burun estetiği ameliyatına karar verirken nelere dikkat etmek gerekir?

Revizyon burun estetiği ameliyatına karar vermeden önce hastaların mutlaka ilk ameliyat sonrası 6-12 aylık iyileşme sürecini geçirmiş olması gerekir. Çünkü ilk ameliyat sonrası burnun tamamen oturması ve son haline gelmesi 1 seneyi bulabilmektedir. Bu aşamalarda sabır çok önemli bir faktördür. Pozitif kalarak, gereken sürenin geçmesini beklemek hastnaın psikolojisi açısından mühimdir. Bu süre sonrasında kişi hala burnundan memnun değilse, öncelikle kendi doktoruna başvurması daha doğru bir hamle olacaktır. Burun estetiği ameliyatları en zor estetik operasyonların başında geldiği için, burun revizyonu yapmayan doktor yok denecek kadar azdır. Revizyon operasyonları hekimler arasında çok sık rastlanan bir durumdur. Ayrıca hiçbir hekim kötü bir burun yapmış olmayı istemez ve dolayısıyla böyle bir durum varsa ortadan kaldırmayı da en az hasta kadar ister. Ayrıca sorun kendisinde de kaynaklanmıyor olabilir. Tüm bunları göz önüne alarak hasta kendi doktoruna gitmiş olsa bile, eğer kendisi ile anlaşamaz, beklentisini karşılayabileceğine güvenemezse, alanında uzman, hastası ile sağlıklı bir iletişim kurabilen, onu anlayan ve revizyon ameliyatlarında deneyimli başka bir hekim arayışına girmelidir. Bunu da yine daha önceden ameliyat olmuş yakınlarına danışarak ve bu isimleri internetten araştırarak yapabilir. Güvendiği bir doktor ile iletişim kurduktan sonra hastanın muayene esnasında ne istediğini doktoruna aktarırken açık ve net olması, sağlıklı bir iletişim kurması gereklidir. Yine hastanın burnuna dair taleplerini gerçekçi düzeyde tutması, kendi fiziki ve psikolojik sağlığı açısından çok önemlidir.

Sağlık sigortam revizyon burun estetiği ameliyatımı karşılar mı?

Eğer revizyon operasyonu tamamen estetik nedenlerden dolayı yapılıyorsa, sağlık sigortaları ameliyatı masraflarını karşılamaz. Ancak hastanın revizyon estetik ameliyatı ile birlikte burun içindeki kemik ve etlere de müdahele edilecekse, yamulmuş ve düzeltilememiş bir burun direği varsa ya da bir önceki ameliyatındaki eksik müdahaleler edeniyle nazal valv cerrahisi olması gerekiyorsa, burnun yeniden yapılandırılmasının sadece ‘’nefes alma’’ ile ilgili olan kısmı sağlık sigortası tarafından karşılanabilmektedir.

Kıkırdaklarımın zayıf olması durumunda ne yapılacak?

Ameliyat sırasında burnun bazı yerlerine kıkırdak doku eklenmesi gerekebilir, bu kıkırdak genelde burun içi, kulak veya kaburgadan alınır eğer buralar yetersizse suni malzemeler kullanılarak elde edilen kıkırdaklara şekil verilir veya enjeksiyon yapılır. Revizyon burun ameliyatlarında da burun şekli yeniden düzeltmeyle yapılandırılacağı için hemen hemen hepsinde kıkırdağa ihtiyaç olur. İlk ameliyatta burun için kıkırdağı kullanıldığından yine başka yerlerden kıkırdak alınabilir. Kulak kepçesinden kıkırdak alınması herahangi bir sorun yaratmaz. Sadece bir gün süreyle kulak bandajlı kalır. Kulaklardan yeteri kadar alınamazsa kaburgaya geçilir. Hastalar vücutlarından kıkırdak dokunun alınmasını istemezlerse kadavra ya da bazı sentetik ürünlerden kıkırdak elde edilebilir. Fakat bu tercih, enfeksiyon ya da vücudun dokuyu kabul etmemesi gibi durumları da beraberinde getirebilir. O nedenle, bazı özel durumlar dışında doktorlar hastanın kendi dokusunu kullanmayı tercih ederler.

Revizyon burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme süreci nasıl gerçekleşir?

Revizyon burun estetiği ameliyatları sonrası daha az ağrı ve morarma olur. Hastaların sorunları hafif ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Atel ve dikişler bir hafta sonunda alınır. Az da olsa morarma ve şişme görülür ve morlukların çoğu 10. günde iyice azalmış olur. Şişmenin tamamının geçmesi ise birincil ameliyattaki gibi 6-12 ay arası sürebilir. Hastaların çoğu 1 hafta sonra masa başı işlerine geri dönebilmektedirler. Özetlemek gerekirse, iyileşme ve neler yapıp, neler yapamayız süreci, lokal anestezi ile yapılan ufak bir revizyon ameliyatı değilse ilk ameliyat ile hemen hemen aynıdır. Eğer minör bir operasyonsa, süreçler zaten daha kısa ve kolaydır. Revizyon burun estetiği ameliyatları ne kadar iyi planlanıp ne kadar titizlikle yapılırsa yapılsın, daha önceki ameliyat ya da ameliyatlar sonucunda oluşan kanlanma, lenf akımı, deri beslenmesi ile ilgili bozukluklar yüzünden, cerrahın iyileşmeler ile ilgili öngörüsü birincil burun estetiği ameliyatına göre daha zordur. Yani önceden ön göremeyeceği durumlar olabilir. Koyulan kıkırdakta uyum problemi, bölgesel seviye farkları, deride renk değişikliği oluşması, derinin burna adapte olamaması ve uzayan ödemli süreçler gibi önceden tahmin edilemeyen problemler de görülebilmektedir.

Revizyon burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

İlk yapılan burun estetiğinin sonucunda giderilmeyen soruların ne kadar komplike olduğuna bağlı olarak, ortalama bir revizyon burun estetiği ameliyatının süresi 1,5 ile 3,5 üç buçuk saat arasında değişmektedir. Bu operasyonlar genel anestezi altında yapıldığı için, tabii ki hastananın belli bir uyutulma ve uyandırılma süresi de bulunmaktadır. Yine problemin büyüklüğüne göre bazen sadece hastanın burnu, kısmi olarak, lokal anestezi ile uyuşturulur ve bu operasyonlarla ufak tefek revizyonlar gerçekleştirilir. Bu müdahaleler de genellikle 15-20 dakika civarında sürmektedir. Bazen de çok büyük sorunların düzeltildiği, 4-5 saatlik operasyonlar gerçekleştirilebilmektedir. Özetle, ameliyatın süresi, hastanın revizyonlarının büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

Revizyon burun estetiği ameliyatlarında fiyatlandırma nasıldır?

Revizyon burun estetiği ameliyatlarının fiyatları kişiden kişiye göre değişmektedir. Genellikle ilk cerrahi müdahalelere göre daha uygun fiyatlıdır. Elbette bu konuda bazı istisnalar da olabilir. Bu konuda en doğru bilgi, estetik cerrahi müdahaleyi gerçekleştirecek olan uzmandan alınabilmekle birlikte, genel fiyatlandırma aşağı yukarı bellidir. Fakat yine de her estetik burun ameliyatı kişiye özel olduğundan, uygulanacak cerrahi müdahale türü belirlenip, ameliyatın seyri netleştikten sonra uzmanınızdan fiyat konusunda en doğru bilgilendirmeyi talep etmeniz bu konuda en doğru yoldur. Uzmanınız sizinle probleminiz hakkında görüşüp, problemin ne yolla tam olarak çözülebileceğini tayin edecek, bunun için en uygun ve en iyi sonuç verecek burun estetiği türüne karar verecek ve uygulamasını gerçekleştirecektir.

Revizyon burun estetiği ameliyatı ile hangi sorunlar düzeltilebilir?

Revizyon burun ameliyatları ile, öncesinde yapılan başarısız burun ameliyatlarının sonuçları düzeltilir. Burun köprüsündeki fazlalık olan kemik ya da kıkırdağı kaldırmak için basit bir operasyondan tutun, burnun kompleks revizyonuna kadar değişiklikler yapılabilir, çok fazla doku çıkarılarak talihsiz şekilde deformiteye maruz kalmış kişilerde de gerçekleştirilir. Bu hastalar genellikle revizyon burun estetiği için en zor tip olarak kabul edilirler. Çünkü bu gibi ameliyatlar, gerekli olabilecek kıkırdak, kemik ve fasiyanın geri getirilmesi için kulak ya da kaburga bölgesinden elde edilen dokuların kullanılmasını gerektiren, uzun ve karmaşık işlemlerdir. Hastanın burun sırtının az ya da çok alındığı durumlar, burnun yamuk ya da eğri olduğu durumlar, hastanın daha kalkık ya da daha düşük bir burun istediği durumlar ve nefes alamama sorunlarının hepsi, revizyon burun estetiği ameliyatları ile düzeltilebilmektedir.