REVİZYON HASTALARININ EN SIK YAŞADIĞI ŞİKAYETLER

Bildiğiniz gibi revizyon burun ameliyatları ile önceden yapılan başarısız burun ameliyatlarının sonuçlarnın düzeltilmesi hedeflenir. Açmak gerekirse, burun köprüsündeki fazlalık olan kemik ya da kıkırdağı kaldırmak için basit bir operasyondan tutun, burnun kompleks revizyonuna kadar birçok değişiklik yapılabilir, çok fazla doku çıkarılarak talihsiz şekilde deformiteye maruz kalmış kişilerin büyük çaptaki sorunları da düzeltilebilir. Özellikle ok fazla doku çıkarılması sonucu fazlaca deformiteye maruz kalmış hastalar genellikle revizyon burun estetiği için en zor tip olarak kabul edilirler. Çünkü bu gibi ameliyatlar, gerekli olabilecek kıkırdak, kemik ve fasiyanın geri getirilmesi için kulak ya da kaburga bölgesinden elde edilen dokuların kullanılmasını gerektiren, uzun ve karmaşık işlemlerdir. Hastanın istememesi durumunda ise yapak kıkırdaklara başvurulmaktadır ama hekimler olarak biz hastanın kendi dokusunu, uyumun önemi açısından öncelikli olarak tercih etmekteyiz. 

Hastanın burun sırtının az ya da çok alındığı durumlar, burnun yamuk ya da eğri olduğu durumlar, hastanın daha kalkık ya da daha düşük bir burun istediği durumlar ve nefes alamama sorunlarının hepsi, revizyon burun estetiği ameliyatları ile düzeltilebilmektedir. Daha da detaylı sıralamak gerekirse, hastalar en sık şu durumları yaşayınca bizlere revizyon burun estetiği ameliyatı için başvurmakta;

-​ Hastanın burun iskeleti yeterince sağlam değildir ve burun ucu düşmüştür. Bu durumda revizyon burun ameliyatına neden olan en öncelikli şikayetlerden biri ile karşı karşıyayız demektir. Elbette deneyimli bir cerrah bu sorunu kolayca çözebilir. 

-​ Burun sırtında hump adı verilen çıkıntının tamamen kalkmadığı durumlar. 

-​ Burun içi kıkırdaklarının hava geçişine yeterinde izin vermediği durumlar, yani fonksiyonellik sağlanamadığında (septum deviasyonu). Ancak ameliyat sonrası iki burun deliğindeki hava geçişlerinde bazı minimal farklılıklar olabilir, bu normaldir. Yeterli hava geçişi varsa, sorun değildir. 

-​ İlk ameliyatın üstüden 1 yıl geçmesine rağmen burunda yamulma/çarpıklık hala rahatça gözlendiğinde.

-​ Burun ortadan ikiye ayrılmış gibi duruyor, çökmüş izlenimi veriyor, burun sırtında çentiklenme görülüyorsa. Asimetri gözle görülür boyutta belli ve rahatsız ediciyse.

-​ Burunda gözle görülür bir sorun olmamasına ve fonksiyonel olarak da ciddi bir sıkıntı olmamasına rağmen hastanın hayalindeki burna sahip olmadığını düşündüğü durumlar. Bu durumlar aslında biraz sıkıntılıdır. Bu tip hastaların ameliyat taleplerine yanıt vermeden önce hekimlerin çok iyi düşünmesi gerekir. Çünkü bu hasta gruplarında kendilerinden hoşnut olamama, hayatla barışık olamama, negatif bakış açısı gibi olmusuz ve takıntılı durumlar genel olarak da gözlemlenir ve bu kişilere nasıl bir ameliyat yapılırsa yapılsın, asla mutlu ve hoşnut olamayacaklardır. Dolayısıyla, ameliyat sonrası hem hastanın, hem de doktorun mutsuz olması çok olası bir durum olduğu için, bu hastaların taleplerini karşılamak yerine, aileleri ile de görüşerek, öncelikli olarak psikolojik destek almaları tavsiye edilebilir.