REVİZYON BURUN ESTETİĞİ VE TEKNİKLER

Revizyon burun estetiği ameliyatı, her doktorun zaman zaman mutlaka yapmak durumunda kaldığı, çeşitli nedenlerle, yapılan burun estetiği ameliyatı ile istenilen sonuçlara ulaşılamadığı durumlarda uygulanan, ikincil ya da üçüncül burun estetiği ameliyatı türüdür. Revizyon burun estetiği ile daha önceden ameliyat edilmiş olan bir burnun hem biçimsel, hem de işlevsel sorunlarını onarmak mümkündür. Hastalar geçirdikleri ilk burun estetiği ameliyatından sonra zor nefes alabilir ya da yeni burun şeklinden memnun kalmayabilirler. Bu düşündüğünüzden daha sık karşılaşılabilen bir durumdur. Burun estetiği, en zor estetik ameliyatların başında gelmektedir . Yüzün yaradılıştan itibarem sahip olduğu kendi içinde kusursuz uyumdaki yapıya müdahale etmek elbette çok ciddi bir iştir. O nedenle ikincil ameliyatlara ihtiyaç duyulabilmesi çok olağandır.

Hastaların revizyon ameliyatına karar vermeden önce, mutlaka iyileşme süresini sabırla beklemeleri ve burnun son haline gelmesi için geçmesi gereken 6 ile 12 ay arasındaki dönemi sükunet ve pozitif düşünceler içersinde geçirmeleri gerekir. Bu süreden önce insanların yaptığı yorumlara morallerini bozmamalı, beklentilerini gerçekçi düzeyde tutmaya devam etmelidirler. Ancak bu zamandan sonra burunlarının tam oturmuş halini görmeleri mümkün olur. Daha öncesinde verilecek bir karar yanlış adımlar atılmasına, yaşanilen süreç içersinde hala kendiliğinden düzelebilecek şikayetler nedeniyle, gereksiz yere bıçak altına yatmalarına sebep olacaktır. Bahsettiğimiz süre geçtikten sonra, hasta burun estetiğinden veya fonsiyonlarından eğer hala memnun değilse, bu sefer de umutsuzluğa kapılmadan, pozitif bakış açısını kaybetmeden öncelikle kendi doktoruna başvurmalıdır. Şunu unutmayalım ki hiçbir doktor hastasının mutsuz olmasını istemez, kötü bir ameliyat yapmış olmayı tercih etmez. Başta da ifade ettiğimiz gibi, bu burun estetiği ameliyatları zor operasyonlardır ve her zaman istenilen sonuca ulaşmak her ameliyatta, özellikle de estetik ameliyatlarda, olduğu gibi mümkün olamayabilmektedir.

Doktorunuzla görüştükten sonra, sorunlarınız ne ise, beklentilerinizle birlikte kendisine açık ve net bir biçimde ifade edip, karşılıklı fikir alışverişinde bulunup, neticesinde bir sonuca ulaşamayacağınızı düşünürseniz, bu kez başka uzman arayışına girmelisiniz. Bu noktada en önemli kriter unutmayın ki ‘’güven’’dir. Görüştüğünüz hekimlerin özellikle revizyon ameliyatlarında başarılı uzmanlar olması da çok önemli ve güveni etkileyen faktörlerdendir tabii. Her sorunuza cevap alabildiğiniz, emin ellerde olduğunuzu hissettiğiniz ve revizyon ameliyatınızı güven içinde yaptırabileceğinizi düşündüğünüz bir uzmanla ilerlemeniz başarının yarısıdır diyebiliriz. Şu da unutulmamalıdır ki; revizyon burun ameliyatlarının iyileşme süreci de daha uzun ve meşakatli olabilmektedir, bu süreç öncesinde ve içinde, bunların hepsini pozitif karşılamaya hazır olmasınız.

Revizyon burun operasyonunun, burun estetiği ameliyatına göre farkı nedir diye düşünürsek; bozulmuş olan bir yapıyı baştan onarmak ve fonksiyon sağlamak, ayrıca iyi bir deneyim gerektirir diyebiliriz. Bu nedenle revizyon ameliyatlarının, birinci operasyondan daha zor olduğu da bir gerçektir. Burun dokusunun bozulmuş kıkırdak ve kemik yapısını yeniden oluşturmak gerektiğinden, sıklıkla bu ameliyatlarda doku ihtiyacı olmaktadır. Doku ihtiyacı da bahsettiğimiz gibi genellikle kişinin kendi kulak kıkırdağı, kaburga kıkırdağı veya leğen kemiğinden sağlanmaktadır. Ayrıca kadavra kıkırdağı ya da kemiği de bu amaçla başarıyla kullanılmaktadır. Bunların hiçbiri istenmezse de, ki bazen hastalar istemeyebilmekte, o zaman kaliteli yapay kıkırdaklar kullanılabilmektedir.


Revizyon burun estetiği ameliyatında kullanılan tekniklerden de kısaca bahsedelim. İlk olarak sıkça kullanılan yöntemde; açık teknik ile burna kesiler yapıldıktan sonra burun derisi altta yatan kemik ve kıkırdaktan ayrılır. Ardından gelen aşamalar ise, tamamen kişinin durumuna özeldir. Sorunlar ne ise, ona göre müdahaleler gerçekleştirilir. Ameliyat süreleri de bununla doğru orantılı olarak değişir. Büyük revizyonların yapıldığı, uzun saatler sürebilen, kulak ya da kaburgadan alınan ekstra kıkırdaklarla burnun yeniden yapılandırıldığı bu tip revizyon ameliyatlarları, genel anestezi altında yapılır ve deformitenin ağırlığına göre 2 ile 4 saat arasında değişen bir operasyon süresi söz konusudur. Ayrıca hastadan alınan kıkırdak ve kemik doku dışında, yağ enjeksiyonları, fasya dokusu, dermis dokusu da bu ameliyatlarda duruma göre kullanılabilmektedir. Bu tip revizyon ameliyatlarını ‘’majör’’ olarak adlandırırız. Bir de, 15-20 dakika kadar süren, problemlerin lokal anestezi altında, küçük dokunuşlar ile kapalı teknikle çözüldüğü operasyonlar vardır, bunları da ‘’minör’’ diye sınıflandırabiliriz. Bu müdahalelerde hastanın sorunu genelde çok büyük değildir ve küçük işlemlerdir. Bunlar daha çok kıkırdak doku kullanılmasını gerektirmeyen, az deformasyon görmüş burunlar için ideal yöntemlerdir. Ameliyat sonrası doktorun kullanılmasını isteyeceği ilaç, sprey ve bazı ameliyat sonrası bakım yöntemleri ile hasta ertesi gün normal hayatına dönebilmektedir. Majör revizyonların sonrası ise ilk ameliyattaki süreçle hemen hemen aynı olmakla birlikte iyileşme süreci de bahsettiğimiz gibi bazen daha da uzun sürebilmektedir.

Bize, dolgu ile burun revizyonu mümkün müdür sorusu da çok gelmekte. Ameliyat sonrası istenilen sonuçların elde edilemediği vakalarda burun dolgusu uygulamaları ile problemlerin çözümü mümkün olabilmekte, böylece tekrar ameliyat olmak istemeyen hastalarda basit bir uygulama ile problem çözülmüş olmaktadır. Kullanılan dolgu türü ve miktarına, kişinin biyolojik süreçlerine bağlı olarak dolgunun kalıcılığı 3 ile 4 ay ve 12 ile 18 ay arasında değişir. İşlem süresi de yaklaşık 10-15 dakika arasındadır. Dolgunun etkisi geçtikten sonra, tekrarlayan uygulamalar ile elde edilen burun estetiği sonucu devam ettirilir. Tabii bu çözüm tüm sorunlar için geçerli değildi. Sadece küçük çapta, açık ameliyat istemeyen estetik sorunlarda sonuç alınabilmektedir. Nelerdir bunlar; mesela hafif burun eğrikleri giderilebilir veya hafifletilebilir, burun asimetrisi düzeltilebilir, burun alın ilişkisi düzeltilebilir, burun dudak bileşkesi belirginleştirilebilir, burun ucu kaldırılabilir… Ayrıca dolgu uygulamaları ile burun çöküklüğü de giderilebilir. Oldukça başarılı sonuçları olan ve hasta memnuniyetinin yüksek olduğu bir yöntemdir, ancak sonuçların kalıcı olmaması, tekrarlanması gerekmesi elbette bir dezavantajdır. Tüm bu uygulamalar için, hastanın muayene edilmesi ve detaylı bir şekilde analiz edilmesi gereklidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her sorunda başarılı sonuç almak, bu uygulama ile mümkün değildir. Çok ciddi nefes alma problemine sebep olan septum eğrilikleri, konka hipertrofileri, valv yetmezliği gibi problemlerin de burun dolgusu ile giderilmesi mümkün değildir. Yani diyebiliriz ki, burun dolgusu ile ilgili beklentileri gerçekçi olmayan hastalara, burun dolgusu yapmak doğru bir tercih olmayacaktır.


Özetlemek gerekirse, hastaların revizyon burun estetiğine karar vermeden önce ve karar verirkenki süreçlerde sabırlı, olumlu yaklaşmalarını sürdürmeleri, gerçekçi beklentilerinden uzaklaşmamaları ve içlerine sinen, başarısı kanıtlanmış, uzmanlığından emin oldukları bir doktor bulana kadar bu işlem için acele etmemeleri ve en önemlisi de asla umutsuzluğa kapılmamaları çok önemlidir Unutmayın ki bu tip ameliyatlarda kullanılan teknik ve teknolojiler son derece üst düzeydedir ve ülkemizde bu operasyonları başarı ile yapabilen birçok başarılı cerrah bulunmaktadır. İnsanların kendilerini, hayatı sevmesi, bakış açılarını daima pozitif tutması ile çözülemeyecek, üstesinden gelinemeyecek bir sorun yoktur.