REVİZYON BURUN ESTETİĞİ AMELİYATININ ZORLUKLARI

Revizyon burun estetiği ameliyatları, ilk ameliyata göre daha zor operasyonlardır. Burnun, deforme olmuş yapısını onarmak, mutsuz ve çoğu zaman da umutsuz bir hastayı memun etmek, sıfırdan yapılacak bir ameliyatla aynı şartlarda değildir. Revizyon ameliyatlarının gerek teknik, gerek ön görülemeyen problemler, gerekse psikolojik açıdan hangi zorlukları içerdiğini gelin beraber inceleyelim…

Teknik olarak, bu ameliyatlarda bazen deriyi iskelet yapısının üzerinden kaldırmak bile 45 dakikayı bulabilmektedir. Bunun dışında ilk ameliyatlarda anatomik yapısal bütünlük bozulmuş ise bütün bu yapıların tekrar yapılandırılması da saatler alır ve cerrahın hem teknik olarak çok donanımlı ve kalifiye, hem de çok sabırlı olmasını gerektiren operasyonlardır. 

Revizyon burun estetiği ameliyatı arayışındaki hastalar daha önce bir ya da birden fazla kez hüsrana uğramış, psikolojileri yıpranmış, stresli, umutsuz ve kuşku ile yaklaşan hastalardır. Ameliyattan önce bu hastalardaki azalmış güven problemini aşıp, yeni ve sağlıklı bir doktor & hasta ilişkisi inşa etmek zor ve mecburidir. Bu da hasta ile doktorun yeteri kadar vakit geçirip özellikle her konuyu açık açık konuşmaları, beklentileri birlikte oluşturmaları ve sürecin uzun olduğunun ve sabır gerektirdiğinin hastaya çok güzel bir şekilde aktarak, hasta tarafından da idrak edildiğine emin olunmasıyla olur. Ameliyat sonrası dönemde ise en küçük bir komplikasyonda bile hastalar sanki dünya başlarına yıkılmışçasına hareket edip morallerini bozabilmektedir. Oysa ki revizyon ameliyatı uzun bir süreçtir ve takibi en az iki yıl sürmelidir. Bu süre boyunca burundaki değişiklikler incelenmeli ve gerekirse duruma göre önlemler alınıyor olunmalıdır.

İyileşme süreci açısından da revizyon burun estetiği ameliyatlarının zorlukları daha fazladır. Bu operasyonlar ne kadar iyi planlanıp, ne kadar hassiyet ve titizlikle yapılırsa yapılsın daha önceki ameliyat veya ameliyatlar sonucunda oluşan kanlanma, lenf akımı gibi derinin beslenmesi ile ilgili bozukluklar sebebiyle, cerrahın iyileşmeler ile ilgili öngörüsü ilk defa olan bir burun estetiği ameliyatına göre doğal olarak daha azdır. Yani önceden tahmin edemeyeceğimiz bazı iyileşme problemleri nedeniyle, koyulan kıkırdakta beslenememe ve ufak bölgesel seviye farklarının olması, deride renk değişikliği, derinin burnun üstüne tam adapte olmaması, deride oluşan ödemin süresinin uzaması gibi gibi sorunlarla karşılaşilabilir. Bu sorunların sağlıklı bir şekilde çözümü için hastanın da doktorun da sabır ve anlayış göstermesi gerekir.

Hastanın ailesinden ve çevresinden gelen yorumları engellemek de zor ama bir o kadar mecburidir. İnsanlar bazen en yakınlarına bile empatiden uzak yaklaşabiliyor, onda açabileceği yaraları düşünmeden yorumlarda bulunabiliyorlar. Özellikle de ikinci kez burun estetiği ameliyatı geçiren bir hastanın ne kadar hassas olabileceği çevresi tarafından iyice kavranmalıdır. Mümkünse aileden biri, hastanın çevresini ziyaretler sırasında bu konuda uyarmalı, hastanın kafasına takabileceği tarzda yorumlardan, hatta 2 seneden önce hasta sorsa bile iyi ya da kötü bir yorumda bulunmaktan uzak durmalarını istemelidir. Hasta psikolojisi, iyileşme sürecinde çok önemli bir faktördür. Hastanın moralini her zaman yüksek tutması bazen kendi elinde olmasa bile, yakınları tarafından desteklenerek de gerçekleştirelebilecek bir durumdur.


Diğer makalelerimizde de altını çizdiğimiz gibi, eğer ki burnunuzun ortaya çıkan halinden estetik ya da fonksiyonel olarak memnun değilseniz, öncelikle kendi doktorunuzla temas kurun. Hiçbir doktor hastasının mutsuzluğunu istemez. Ancak sağlıklı iletişim kuramadığınızda yeni doktor arayışına girin. Ve o da zor bir süreçtir… Yeni doktorunuzla geleceğinize, önünüzdeki zorlu ve uzun yolculuğa odaklanın. Eski doktorunuzla aranızda geçenleri yeni doktorunuza anlatarak zaman ve enerji kaybetmeyin, ettirmeyin. Açtığınız yeni sayfayı düşünün ve buna kanalize olun. Bunu, eski ameliyatınız ve sonuçlarının sizde bıraktığı tramvaları düşününce zor olduğunun farkındayım, fakat kimse revizyon burun estetiği ameliyat öncesi ve sonrası sürecinin kolay olduğunu söyleyemez zaten. Ama mutluluğunuz, her türlü zorluğa değer…

Revizyon burun estetiğinin sonraki de cerrahınız sizi ameliyat ettiği an başlar ve yaklaşık 2 yıl kadar sürer. Çok sabırlı olmalısınız. Burnunuz 2 yıl boyunca değişiklikler gösterebilir. Ameliyat sadece bir başlangıçtır. Dokturunuza 2 yıl boyunca birkaç ay aralıklarla gözükün ve takibini sağlayın. Kontroller, bir anormallik olması durumunda erken dönemde müdahale edebilmek açısından iyidir, önemlidir. 2 yıl boyunca sürekli olarak doktora görünmek de psikolojik açıdan zor bir alışkanlıkltır bunun farkındayım, ama bu hastanın iyiliği içindir. Yine bahsettiğimiz gibi ne kadar iyi bir cerrah seçerseniz seçin ve bu cerrah sizi ne kadar iyi ameliyat ederse etsin revizyonlarda her şey öngörülemeyebilir ve ufak tefek problemler dahi çıkabilir. Bunları düzeltmek için birinci yıldan sonra 10 dakika ila 45 dakika arasında minör rötuşlara gerek olabilir. Bu rötuşlar genellikle ilk olduğunuz revizyon gibi uzun saatlerce süren ameliyatlar olmaz ve hastanede yatışı gerektirmez. Bunları ameliyatınızdan önce doktorunuzla mutlaka konuşun ve böyle bir durumla karşılaşırsanız asla moralinizi bozmayın, umutsuzluğa düşmeyin, her zaman enerjinizi yüksek tutun, olumlu olun, kendinize iyi telkinlerde bulunun, eğer burun ameliyatları konusunda tecrübeli bir doktor seçimi yapmışsanız zaten burnunuzun daha kötü olma olasılığı yoktur.

Bu süreçte dokturunuzla ilişki ve iletişimizinizi iyi niyet ve pozitiflik üstüne kurmaya özen göterin, doktorunuzu rakibiniz olarak asla görmeyin. Unutmayın ki, bazı revizyonlarda bir kerede değil daha fazla ameliyatta da sonuç alınabilir ve cerrahınızla iyi bir ilişki başarı şansını daima artırır. Beklentinizi ‘’daha iyisi’’ üstüne kurun ve gerçekçi olun, insan yüzünde ve vücudunda sağı ve solu olan organların hiçbiri birbirinin tam olarak simetriği değildir. Asimetri, insan yüzü ve vücudunda normal bir durumudur. Bu yüzden burun estetiği ameliyatından sonra da her iki burun kemiği, her iki burun kanadı, her iki burun deliği mutlaka simetrik olamayabilir. Hiçbir burun ameliyatında, ilk seferi olsa dahi, mükemmel burun estetiği sonucu yoktur. En iyi yapılan burunda bile minör ve çok küçük kusurlar olabilmektedir. Bu kusurlar cerrahın hatası değildir. Burun estetiği ameliyatının olapan birer parçasıdır.

Tüm bu zolukları bilerek ve kabullenerek, pozitifliğinizi daima koruyarak, daha iyisini arzulayarak ama mükemmeli tutturmayarak, anlayışlı ve sabırlı yaklaşarak bu uzun süreci başarı ve mutlulukla sonuçlandırabilirsiniz. Unutmayın ki bu sizin ve doktorunuzun elinde olan bir durum. Herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim.