REVİZYON BURUN AMELİYATLARINDA KANAMA ÇOK OLUR MU?

Burun estetiği operasyonu yaptırmak için hergün onlarca insan tarafımıza başvurmaktadır. Burunda doğuştan gelen ya da sonradan travmalar sonucu oluşan sebepler ile görsel ve fonksiyonel problemler olabilir. Bu problemlerin aşılması için rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı gereklidir. Burun estetiği diğer estetik ameliyatlara göre daha zor ve daha komplike ameliyatlardır. Yeni rinoplasti yöntemleri ile artık hastaların ameliyat sonrası yaşayacakları komplikasyonlar minimal seviyeye indirilmiş olsa da çok küçük hatalar ya da ameliyat sürecinin yanlış planlanması ameliyat sonrası süreçte sıkıntılara neden olabilir. Ayrıca hastanın kemik yapısının zayıf olması ve ameliyat sonrası burnunu koruyamaması da ileri süreçlerde revizyon ameliyatlarına ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır. Op. Dr. Mustafa Ali Yanık revizyon burun ameliyatlarında kanama ve diğer detaylara dair konuları açıkladı.

Revizyon Ameliyat Nedir?

İlk önce revizyon ameliyatının ne olduğunu ve hangi durumlarda gerekli olduğunu anlatmakta fayda var. Revizyon ameliyatları farklı sebeplerden dolayı yapılan burun ameliyatlarının istenildiği sonuçlara ulaşılamaması durumunda uygulanan burun ameliyatı türüdür. Burun estetiği sonrası yapılan düzeltmelerin tamamı revizyon ameliyatı değildir. Bazen hiç ameliyat gerekmeden küçük dokunuşlar ile burun problemleri düzeltilebilmektedir. Bazı durumlarda da sekonder bir ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ameliyatlarda burun tekrar açılarak işlemler yapılmaktadır. Revizyon ameliyatına sebep olan durumlar ise şöyledir:

  • Burun kanatlarının asimetrik olması
  • Burnun istenilenden fazla kalkık olması
  • Burun ucunun düşmesi
  • Burun estetiği sonrası meydana gelen deviasyonlar
  • Burun etinin ameliyat sonrası büyük kalması ve nefes tıkanıklığına yol açması
  • Burunda çökme
  • Burun kemerinin oluşması
  • Hastaların yeni burun şeklini beğenmemesi

Revizyon ameliyatı öncesi ameliyat nedeni netleştirilmelidir ve ona göre sürece başlanmalıdır. Yapılan araştırmalar burun estetiği yaptıran hastaların ortalama %5’lik kısmının revizyon ameliyatına ihtiyaç duyduğunu söylüyor.Bu nedenle estetik öncesi doktor seçimi ve tüm süreç boyunca doktor hasta ilişkisi çok önemlidir. Burun estetiği operasyonlarını bir ameliyat gibi değil bir süreç gibi değerlendirmek daha doğru olacaktır. Bu nedenle hastalar zaman zaman düzeltmelere yani revizyonlara ihtiyaç duyulabileceğini unutmamalıdır. Ancak bu tüm hastaların revizyon ameliyatı geçirmesi gerektiği anlamını taşımamaktadır.

Revizyon Ameliyatı Süreci

Revizyon ameliyatı yaptırmadan önce hastalar sürece genellikle tedirgin yaklaşmaktadır. Akıllarına gelen ilk soru ise revizyon burun ameliyatlarında kanama oluyor mu sorusu olmaktadır. İlk olarak revizyon ameliyatı hastanın yaşadığı probleme göre değişkenlik göstermekle birlikte 1 buçuk ila 3 saat arasında sürmektedir. Birinci burun estetiği ameliyatına göre daha planlama gerektiren bir süreçtir. Sorunun ne kaynaklı olduğunun iyi teşhis edilmesi hastanın bu tür durumlarla bir daha karşılaşma ihtimalini düşürür. İlk ameliyat ile karşılaştırıldığında daha zor bir ameliyat değildir.

Revizyon ameliyatları sonrasında iyileşme süreci yapılan revizyon işlemlerine göre değişkenlik göstermektedir. Revizyon burun ameliyatlarında kanama çok az ya da hiç olmamaktadır. Burun kemiğine müdahale edilmişse ilk ameliyatta olduğu gibi kan sızıntıları meydana gelebilir. Ancak bu çok yoğun olmamaktadır. Eğer revizyon burun ameliyatlarında kanama çok yoğun olursa hemen doktor ile görüşülmelidir.

İlk burun estetiği ameliyatında olduğu gibi burun ucunda, üst dudakta ve göz altlarında yer yer şişlik, uyuşukluk, ödem ve morluklar meydana gelebilir. Bu komplikasyonlar yapılan işlemlere bağlı olarak bir haftada ya da daha biraz daha uzun bir sürede geçebilmektedir.

Revizyon Burun Ameliyatlarında Kanama

Revizyon ameliyatları hakkında anlatılanlar şehir efsanesi haline gelmiştir ve hastalar burunları hakkında sıkıntı yaşadıklarında bu hikayeler nedeniyle doktorlara gitmeye korkmaktadırlar. Ancak düşünüldüğü gibi revizyon burun ameliyatlarında kanama meydana gelmemektedir. Hastalar zaten burun ameliyatı süreci geçirdikleri için kendilerini neyin beklediğini iyi bilmektedirler.

Burun estetiği ameliyatlarında en başarılı sonuca ulaşmak için ilk aşama doktor seçimidir. Ardından ise ameliyat öncesi görüşme ve şikayetleri ve istekleri doktor ile tartışma gelmektedir. Uzun bir sürece yayılan burun estetiği ameliyatları sonrasında hastalar burunlarının son halini almasını beklemelidirler. Ameliyat sonrası kontrollerine aksatmadan gitmeleri herhangi bir problem varsa daha hızlı ve kolay çözmelerini sağlar.