OP. DR. MUSTAFA ALİ YANIK

Mustafa Ali Yanık, İzmir’de üniversite öncesi eğitimini başarı ile tamamlayan Op. Dr. Mustafa Ali Yanık, 1993 yılındaki üniversite sınavında derece alarak, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’neMustafa Ali Yanık girmiştir.

İstanbul'da eğitimi devam ederken, 1997 yazında Çek Cumhuriyeti’nde burslu olarak staj görmüştür.

2003 yılında, üniversiteyi bitirir bitirmez uzmanlık sınavını kazanmış, mezun olduğu okul olan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimine devam etmiştir. Uzmanlığını da ''Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi'' bölümünde tamamlamıştır. 2009 yılında, Washington Üniversitesi St. Luis Misuri’de, yüz estetiği ile ilgili 2 ay süren fellow’luğunu yapmıştır.

Asistanlığının ilk yıllarında ilk bilimsel makalelerini yazmaya başlamıştır. ‘’Fasiyal Plastik Cerrahi’’ ile ilgili yazıları, yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmıştır. ‘’Fasiyal Plastik Cerrahi’’ ile ilgili birçok bilimsel etkinliğe ve seminere katılmaya devam etmektedir. 

Mustafa Ali Yanık Şikayet konularında da bir hastalarına destek olmaktadır. Burun ameliyatı olan ve şikayetleri olan hastaların hikayelerini dinleyerek Mustafa Ali Yanık Şikayet konularına çözüm üretmektedir.

Mustafa Ali Yanık Şikayet ile gelen hastalarının daha önce olduğu burun amelitatlarında geniş çaplı bir araştırma yaparak sonuca ulaşmayı hedeflemektedir.

Yurtiçi/yurtdışı dergilerde yer alan ve kongrelerde sunulan 40 kadar yayını bulunmaktadır. Ulusal gazetelerde bilimsel makale ve haberleri çıkmaya devam etmektedir.

''Estetik Burun Cerrahisi'' ile ilgili güncel bilimsel gelişmeleri takip etmekte ve uygulamaktadır. Aynı zamanda Türk Tabipler Birliği ve Fasiyal Plastik Cerrahi Derneği üyesidir.

Mustafa Ali Yanık Cevaplıyor Tamponsuz Burun Ameliyatı Mümkün mü? 

Mustafa Ali Yanık tampon artık tarih oldu diyor ve burun ameliyatında en çok sorulan sorulardan olan tampon hakkında bilgi veriyor; estetik alanında en çok tercih edilen ameliyat çeşidi burun estetiği olmaktadır. Ancak birçok insan burun estetiği ameliyatından operasyon esnasında burun içine konulan tampon nedeniyle vazgeçmektedir. Ameliyattan sonra yapılacak pansuman sırasında hastaların tamponları alınırken yaşadığı unutulması mümkün olmayan acı burun estetiği için caydırıcı olmaktadır. Gelişen teknolojinin tıp dünyasına yansımasının da etkisiyle geliştirdiğimiz özel yöntemlerle yaptığımız operasyonlarda tampon artık tarih olmuştur.

Mustafa Ali Yanık, Burun Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulduğunu Anlatıyor

Genellikle yüz hatlarına uyumsuz olan burun boyutlarını olması gereken duruma getirmek için burun estetiği tercih ediliyor. Mustafa Ali Yanık burun estetiği sebeplerini genellikle şu şekilde açıklıyor;

  • Burunun kemerli bir görünüşe sahip olması
  • Burunda eğrilik ya da çöküntü olması
  • Burun ucunun deforme olması ya da düşmesi
  • Burun boyutlarının yüze göre büyük ya da küçük olması

Mustafa Ali Yanık, burun estetiği operasyonlarda kullandığımız yeni teknikler hastaların daha hızlı ve kolay bir şekilde iyileşerek istedikleri buruna sahip olmalarını sağlıyor. Hastanın operasyon sonrası yeni burnuyla daha özgüvenli hissetmesi, daha mutlu olabilmesi adına ilk muayenemiz sırasında hastamız ile birlikte onunda isteklerini göz önünde bulundurarak yüz hatlarıyla uyumlu ideal burun şekli belirleniyor. Mustafa Ali Yanık, bu belirleme esnasında hastalarımızdan çok kalkık, çok kavisli gibi doğallıktan uzak isteklerden sıyrılmalarını istiyoruz. Bu tip burunlar ilk zamanlarda hastayı memnun etse de ilerleyen dönemde  estetik yapıldığı herkes tarafından anlaşıldığı için onlara rahatsızlık verebiliyor. Bu nedenle ameliyat öncesi planlamanın öneminin üzerinde duruyoruz. Aksi bir durumda ameliyat sonrası hasta beklentileri karşılanamazsa hasta operasyon sonrası memnun kalmayarak psikolojik sorunlar yaşaması oldukça olasıdır.

Tamponsuz Burun Ameliyatı Tekniği Hakkında Mustafa Ali Yanık Açıkladı

Mustafa Ali Yanık, rinoplasti çok tercih edilmesinin yanı sıra estetik ameliyatlar arasında en zor olanıdır. Çünkü burun tam yüzün ortasında yer aldığı için en çok dikkat çeken organdır. Ayrıca nefes alıp vermede kullanıldığı için işlevsel fonksiyonu oldukça önemlidir. Bu nedenle rinoplasti yapacak cerrahın bilgi birikimi ve deneyimi oldukça önemli bir yere sahiptir. 
Son yıllarda burun cerrahisi yöntemlerinde büyük ilerlemeler meydana gelmiştir. Bunun en temel sebebi ise doktorların kemik ve kıkırdak iskeletinin stabilitesinin korunmak istenerek hastalarımıza daha konforlu bir iyileşme süreci oluşturmaktır. Burun estetiği ameliyatının başarılı olarak kabul edilebilmesi için burnun yüz ile orantılı ve kendi içerisinde ki bölümlerle de orantılı olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde karşıdan bakan kişiler bir burun estetiği ameliyatı olduğunu anlayamaz ve operasyon başarılı sayılır.