İYİLEŞECEK MİYİM DOKTOR BEY?

Revizyon burun estetiği ameliyatı geçirecek hastaların en merak ettiği konulardan biri de iyileşme sürecinin nasıl olacağıdır. Kendilerini meşakkatli bir yol mu bekliyor yoksa kolay mı, ilk ameliyatlarıyla aynı süreçten mi geçecekler, yoksa daha zor bir iyileşme dönemi mi geçirecekler, merak ve tedirginlik içerisinde öğrenmek isterler. Çoğu zaman da gönüllerinde yatan birincil rinoplastinin tatmin etmeyen sonuçlarından sonra, revizyon burun estetiği ameliyatının sonuçları hemen görebilmektir. Fakat aceleci olmamakta fayda vardır çünkü revizyon burun estetiği ameliyatlarından sonra da hastaları sabır gerektiren ve uzun bir iyileşme süreci bekler. Daha güzel bir buruna kavuşmak için son kavşak ameliyatın kendisi değil, pozitif düşünceler ve moralle bezeli, metanetli bir iyileşme sürecidir. Fakat şöyle de bir avantajınız olduğunu unutmamalısınız, daha önceden geçirdiğiniz burun estetiği ameliyatı ile kazandığınız tecrübeler, 2. ameliyatınızla ilgili her aşamada daha bilinçli olmanızı ve iyileşme sürecini daha da kolay bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır.

Revizyon ameliyatının hemen sonrasında burnunuzda ya da yüzünüzde rahatsız edici bir ağrı olmayacaktır. Hilotherm maskesi kullanarak özellikle ilk gün yoğun olarak hissedilebilen yüzde basınç hissinin azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer bu rahatsızlık devam ederse doktorunuza danışıp, uygun görmesi durumunda ağrı kesici kullanabilirsiniz. Bazı hastalarda ise herkesin bildiği gibi genel anesteziden kaynaklanan mide bulantısı, bir müddet sürebilen sürebilen koku-tat kaybı yahut burun akıntısı görülebilir. Ameliyat sonrası morarma konusu gelirsek, bu kemik üzerinde yapılan işlemle doğru orantılı olarak artıp azalır diyebiliriz. Eğer kemiğe çok işlem yapılmamışsa, morarma daha az olacaktır, fakat kemikle çok oynandıysa elbette morarma miktarı daha fazla gözlemlenecektir. Yine ameliyattan sonra kullanacağınız hilotherm maskesi, morarma şişliği önlemeye yardımcı olacaktır.

Ameliyattan sonra hastayı rahatsız edebilecek en olası durum ise burundan nefes almasının azalmasıdır. Bu, ameliyat sonrası şişliğinin burun kanallarını daraltmasından kaynaklanır ve doğal denebilecek bir durumdur. Ağızdan nefes almaya alışık değilseniz eğer iyileşene kadar uyku düzeniniz bu sebeple bozulabilir. Ancak doktorunuzun vereceği ilaçlarla birlikte sorunu yaratan şişlik inecek, burun delikleriniz kısa zamanda temizlenecek ve böylece rahatça nefes almaya başlayabileceksinizdir.

Ameliyattan sonraki 48 saat boyunca burnunuzu kanatabilecek bütün hareketlerden kaçınmanız gerekir. Sümkürmek, eğilmek, ağır yük kaldırmak gibi eylemler burnunuzu zorlar ve kanayarak şişmesine sebep olabilir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlar da kanama riskini arttıracağı için, nasıl ki ameliyat öncesi alınmasını durduruduyoruz, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde de bir süre daha kullanmamanız gerekmektedir. Yatarken ya da uzanırken başınızı vücudunuzdan daha yukarda tutacak şekilde, yüksek yastıklarla desteklemelisiniz. Burnunuzun kalp seviyesinden yukarıda olması kanama, morarma, şişme ve zonklama gibi sorunları azaltacaktır. Eğer ki morarma ve şişlik olduysa da, normal şartlarda bu bir hafta sonra tamamen geçecektir. Özellikle şişlik hızla inmektedir ve hatta burnunuzdaki atel bu sebepten gevşeyebilir. Bu durumda ateli çıkartması için doktorunuza gidiniz. Atel çıktıktan sonra burnunuzu ovmamalı ve kıpırdatmamalısınız.

Yaklaşık 8 hafta boyunca dışarı çıkarken güneş yanıklarından korunmak için şapka takmak ya da güneş koruyucu kremler kullanmak uygun olacaktır. İlk ameliyatınızda olduğu gibi güneş gözlüğü takamaz, yüzemez, darbe alabileceğiniz ve sizi zorlayacak zor sporlar yapamaz, alerjik ve baharatlı besinler tüketemezsiniz. Bunun dışında eğer sizi fiziksel olarak zorlamıyorsa, işinize devam etmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Yine de geçirdiğiniz ameliyatın kapsamına bağlı olarak 10 günden daha önce işe başlamamanız önerilir. Başladığınız taktirde de masabaşı çalışmanız doğru olacaktır. Ameliyattan 3 hafta sonra, yine spor ve ekstrem aktiviteleri yapmamak kaydıyla normal faaliyetlerinize devam edebilirsiniz. 1 ayın sonunda, ameliyat olduğunuz belli olmayacak kadar iyileşmiş dahi olsanız, tam sonuçları görmek için daha sabretmeniz gerekmektedir. Bu arada tiryakilere kötü haber, eğer sigara içiyorsanız morluk ve şişliklerin geçme süresi uzar ve 3 haftaya kadar çıkabilir. Bu yüzden ameliyattan önce sigarayı bırakmak hem alacağınız sonuçların daha güzel olmasını, hem de iyileşme sürecinin daha kısa sürmesini sağlar.

Sonraki birkaç ay boyunca, yara izleri gitgide solgunlaşır ve şişlikler hızla inmeye devam eder. Genellikle burun köprüsündeki şişlik, burun ucundaki şişliğe göre daha hızlı inmektedir. Burun ucunda uyuşukluk mevcutsa o da bu dönemde tamamen geçecektir. Tabii eğer çok detaylı bir burun ucu revizyonu geçirmişseniz, iyileşme sürecinin bir yıla kadar uzaması beklenebilir. Her bünye birbirinden farklı olduğu için, ameliyata karşı olan tepkileri de aynı olmaz. Bu yüzdendir ki her hastanın da iyileşme süresi asla aynı değildir. Revizyon burun estetiği ameliyatlarında da hastların iyileşme süreçlerinin kesin tarihlerle belirlenmesi mümkün ve doğru değildir. Sabrınızı koruyarak, doktorunuzun söylediği süreyi pozitif bakış açınızı asla kaybetmeden tamamlamak, yapacağınız en doğru şeydir.