Her Zaman Revizyon Burun ESTETİĞİ AMELİYATI OLABİLİR MİYİZ?

Burun estetiği ameliyatları kişilerin daha sağlıklı ve görsel olarak daha iyi bir buruna sahip olmak için yaptırdıkları estetik ameliyatlardır. Küçük bir alanda çalışıldığı için burun estetiği ameliyatları aslında en zor ameliyatlar olmaktadır. Yeni burun ölçülerinin ameliyat öncesi doğru saptanması ve altın oran olarak belirlenen yüz oranına uygun olması gerekmektedir. Doktor ve hasta ameliyat öncesi görüşmeler sonucunda en ideal burun yapısına karar vermeli ve bu doğrultuda ameliyat planlanması yapılmalıdır. İdeal burun denilince hastalar genellikle hayalini kurdukları mükemmel burun görünüşünü düşünmektedirler. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi her burun yapısı hayale uygun şekillenemez. İdeal burun ile kast edilen hem fonksiyonel olarak en verimli hem de görünüş olarak yüze en uygun en doğal görünen burun anlamına gelmektedir. Ameliyat sonrası yaşanılan bazı durumların revizyon burun estetiği ameliyatı gerektireceği unutulmamalıdır.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Revizyon burun estetiği ameliyatı daha önce burun estetiği geçirmiş kişilerin farklı sebepler ile burunda tekrar düzeltme yapılma ihtiyacı sonucu yapılan ameliyatlardır. Hastaların çoğu burun estetiği ameliyatı için geldiklerinde ilk sordukları sorulardan biri “revizyon burun estetiği yaptırmam gerekir mi?” sorusu olmaktadır. Op. Dr. Mustafa Ali Yanık birçok hastanın merak ettiği revizyon ameliyatı konusu hakkında açıklamalarını yaptı.

Özellikle burun estetiği ameliyatları öncesi hastaların ön yargılarını oluşturan birçok hikaye dilden dile dolaşmaktadır. Bu hikayelerin neredeyse tamamı da doğrulukla ilgisi olmayan hikayelerdir. Literatür de burun estetiği sonrası revizyon burun estetiği ameliyatı ihtiyacı yaklaşık olarak %5 olmaktadır. Ancak bu oran doktorların başarısına göre değişkenlik göstermektedir. Revizyon burun estetiği ameliyatı gerektiren durumlar şöyledir:

  • Ameliyat sonrası burunda kemer oluşması
  • Burun ucunda düşmelerin meydana gelmesi
  • Ameliyat sonrası deviasyonların oluşması
  • Septum deviasyonu ameliyatlarında burun etinin yeteri kadar küçültülmemesi sonucu oluşan nefes tıkanıklığı problemleri
  • Burun kanatlarının birbiri ile asimetrik yapıda olmaları
  • Burun semerinde meydana gelen çökmeler
  • Hastanın yeni burun şeklini beğenmemesi

Revizyon ameliyatlarının neden yapıldığı çok önemlidir. Bu nedenle ameliyat öncesi sorunların net olarak belirlenmesi gerekmektedir. Bazen çok küçük birkaç dokunuş ile sorunlar giderilebilirken bazen de ikincil bir burun estetiği operasyonuna ihtiyaç duyulur. Problemin büyüklüğüne göre ameliyat süresi 1 buçuk saat ila 3 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Ne Zaman Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı Olabiliriz?

Revizyon burun estetiği ameliyatı öncesi burnun tamamen iyileşmiş olması gerekmektedir. Çünkü yapılan rinoplasti sonucu burnun son şeklini alması 6 ay ila 1 yıl arasında sürmektedir. Bu süreçte şişlik, ödem, morluk gibi durumlar nedeniyle hastalar burunlarının son halini net olarak göremezler. Burun şekli oturduktan sonra iyileşme süreci tamamlandıktan sonra revizyon burun estetiği ameliyatı yaptırılması uygun olur. Diğer durumlarda hem burun dokuları hem de burun cildi tam olarak iyileşmediği için hastalar zorluk çekmektedir.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı İle İlk Ameliyat Arasındaki Farklar

  • Eğer ki burun kıkırdağı yeteri kadar sağlam değil ve problem bundan kaynaklı olduysa kulak içi, iliyak ya da kaburgadan kıkırdak alınma ihtimali vardır. Hastanın kıkırdak yapısı çok zayıf ise kadavra kıkırdağı kullanılır.
  • Hastalar daha önce de burun estetiği ameliyatı geçirdikleri için artık süreç hakkında daha çok bilgi sahibidir.

Hastaların revizyon burun estetiği ameliyatı öncesi en çok düşündükleri konulardan bir diğeri ise doktor seçimi olmaktadır. Ancak hemen başka bir doktor seçmeden önce hastaların ilk olarak yaşadıkları bu durumu kendi doktorları ile paylaşmaları ve tartışmaları gerekmektedir. Eğer ki kendi doktorları yeteri kadar ilgilenmezse ya da istedikleri gibi bir anlaşma sağlanamazsa bu durumda farklı bir doktor arayışına girmelidirler. Revizyon ameliyatları alanında uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Hastalar revizyon burun estetiği ameliyatı öncesi yaşadıkları tüm kaygıları ve eski ameliyat hikayelerini bir kenara bırakarak yeni bir sürece başlamalıdırlar. Bu süreç için ilk olarak fizyolojik uyum çok önemlidir. Hastalar kendilerini psikolojik olarak da rahat hissediyorlarsa revizyon burun estetiği ameliyatı geçirebilirler.